گزارش خطا

دوازدهمین جایزه معماری و معماری داخلی ایران

12th Iranian Architecture & Interior Design Award

این مراسم روز پنج شنبه چهارم مهرماه سال جاری در سالن همایش کتابخانه ملی ایران برگزار شد و طی آن برندگان و تقدیر شدگان این دوره جایزه معماری و معماری داخلی ایران معرفی شده و جوایز خود را دریافت نمودند.

برچسب ها
برچسب ها :
مجله معماری و ساختمان جایزه معماری داخلی ایران

شرح

متن بیانیه هیئت داوری توسط نماینده هیئت داوران کامران حیرتی به شرح زیر قرائت گردید:

 

با سلام

ضمن عرض خیر مقدم به حضار و همکاران گرامی،

 افتخار دارم که به نمایندگی از هیات محترم داوران ، آقای  مهندس حسین شیخ زین الدین ،  خانم مهندس  گلمر خطیبی، مهندس محمد رضا نیکبخت، مهندس هومن بالازاده و آقای مهندس احمد زهادی مدیر محترم فصلنامه معماری و ساختمان، بیانیه هیات داوران امسال را به استحضار شما برسانم.

ساختار جایزه معماری و معماری داخلی امسال به روال  سال گذشته در دو گروه الف- طرح و اجرا و ب- بازسازی و مرمت  طبقه بندی شده است که هر کدام شامل زیر گروههای ساختمانهای عمومی و مسکونی می باشند. بنابراین تمام پروژه ها در 4 زیر گروه فوق مورد ارزیابی و  داوری  قرار گرفتند.

در هر زیر گروه یک برنده اول، یک برنده  دوم و یک اثر معماری مورد تقدیر قرار گرفته است. به استثنای زیر گروه پروژه های بازسازی عمومی که برنده اول و دوم معین نگشت و از 3 پروژه تقدیر بعمل آمد.

در سال جاری، ارسال 216 پروژه از استانها و شهر های مختلف کشور نشانگر علاقمندی معماران و پیشرفت این هنر و فن چشمگیر میباشد.

از کل اثار ارسال شده تعداد 108 پروژه در گروه طرح و اجرا شامل 62 پروژه مسکونی و 46 پروژه ساختمانهای عمومی و 108 اثر در گروه بازسازی و مرمت شامل 26 پروژه مسکونی و 82 پروژه ساختمانهای عمومی قرار داشتند.

جالب توجه است که از شهرها و مناطق بسیاری نظیر  تهران، لواسان، فشم،  مهر شهر، قزوین، مشهد، ارومیه، کاشان، یزد، رامسر، کرج، جزیره قشم، کیش، شوراباد، قم، بانه، بابل، ماکو، نوشهر گیلاوند، آبسرد، قروه و  شهر کرد،  پروژه های بسیار خوبی ارائه گردیده است.

در عین حال، دوازده سال تجربه فصلنامه معماری و ساختمان در برگزاری جایزه معماری و معماری داخلی ایران و نیز برگزاری مسابقات خارجی که چندین سال است توسط مجله   2A  برگزار می شود نشان دهنده اعتبار بالای برگزار کننده این جایزه می باشد.

روش داوری اثار معماری امسال  همانند پارسال به روش حذفی انجام شد ،بدین صورت که هر اثری که پس از بحث و ارزیابی داوران حد اقل سه رای از 5 رای را کسب نمود به مرحله دوم راه پیدا کرد. در مرحله دوم پروژه های ارسال شده  مجددا مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت و در نهایت پروژه های برنده انتخاب گردید. در سال جاری،  پروژه های با کسب دو رای هم در مرحله دوم مورد ارزیابی قرار گرفت و تمامی ابعاد آثار از هر بعد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این منجر شدبه اینکه جلسه داوری بیش از 8 ساعت به طول انجامد.

معیار داوری، کیفیت طراحی معماری چه به لحاظ ساختار معماری، تعریف رابطه پروژه با متن ، دیدگاه های زیبایی شناسانه، نحوه ارائه آثار و استراتژی های ارائه شده جهت حل مسایل مطرح شده در پروژه بوده است.

در خاتمه،  با تشکر از شکیبایی  حضار محترم از شما دعوت میشود که به دو فیلم، یکی فیلم کل اثار شرکت کننده در جایزه و دیگری فیلمی که در روند جریان داوری در دفتر مجله معماری و ساختمان از بحث های انجام شده تهیه گردیده است توجه بفرمایید.