ویلای فشند

Fashand Villa

گزارش خطا
معمار مسئول : محمد هژبری، هدی شریفیان
شرکت معماری : گروه طراحی سبک
نوع پروژه : داخلی
برچسب ها
برچسب ها :
محمد هژبری ویلای فشند گروه طراحی سبک هدی شریفیان

تیم پروژه

کارفرما | بهره‌بردار :

اعظم سادات‌میر، منصور جلالی

طراحی سازه :

محسن نجیمی

عکاس : محمد هژبری
تیم طراحی | همکاران پروژه :

هدی شریفیان، محمد هژبری، علی آشتیانی، نیما گوران، اتابک قجری، نسترن علیشاهی

اطلاعات کلی

سال : 1395/2016
دوره تاریخی : جمهوری اسلامی
کاربری : مسکونی، ویلایی
مساحت پروژه : 95 مترمربع
آدرس : ایران، البرز، فشند

شرح

ساختمان ویلای فشند با زیربنایی به مساحت ۹۵ متر مربع در باغی به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع طراحی و اجرا شده است. زمین پروژه باغی با تناسبات کشیده است و قسمت شمالی برای احداث ساختمان درنظر گرفته شده بود. به دلیل قرار داشتن دو درخت قدیمی در محدوده شمالی باغ، مستطیلی به ابعاد ۵ در ۱۱ متر برای ساختمان درنظر گرفته شد که از دو مدول سه متری در دو طرف و یک مدول پنج متری در وسط با ارتفاع دوبرابر (شامل دو مدول یک متری و یک مدول سه متری) تشکیل شده است.

برای برقراری حداکثر ارتباط با باغ، کل ضلع یازده متری رو به باغ در طبقه همکف، کاملا شیشه ‏ای و شفاف درنظر گرفته شد.

از آن‏جایی که موضوع امنیت برای ساختمان‏ هایی که در مکان‏ های دورافتاده قرار دارند و مواقع کمی مانند آخر هفته ‏ها و تعطیلات مورد استفاده قرار می‏ گیرند، بسیار مهم است و تقریبا استفاده از حفاظ برای این قبیل پروژه ‏ها اجتناب‏ ناپذیر است؛ از همان ابتدای پروژه موضوع حفاظ به مساله مهمی در طراحی تبدیل شد و حفاظ‏ها به گونه ‏ای طراحی شدند که در حالت باز به سایه‏ بان تبدیل می ‏شوند. بدین ترتیب جعبه ساده ۵ در ۱۱ ما متنوع و منعطف شد؛ به گونه‏ ای که هم می‏ تواند بدون روزنه و غیر قابل نفوذ باشد و هم گشوده به سمت باغ.

به دلیل مساحت کم – که خواسته کارفرما بود – تصمیم گرفتیم فضاهای پروژه منعطف باشند. طبقه همکف یک فضای باز یکپارچه دارد و تمامی فضاهای خدماتی به‏ صورت خطی در کنار این فضا قرار دارند. فضای یکپارچه طبقه همکف شامل آشپزخانه و نشیمن است که بخشی از نشیمن می‏تواند به وسیله پارتیشن به یک اتاق تبدیل شود. فضاهای خدماتی این طبقه نیز شامل یک سرویس با دسترسی از بیرون، یک سرویس و حمام در داخل، انباری و اتاق تاسیسات با دسترسی از بیرون و پله دسترسی به طبقه اول است. طبقه اول نیز شامل دو اتاق، یک سرویس و حمام مشترک و یک بالکن است.

این ساختمان از بیرون با جداره ‏هایی که خلاف جاذبه زمین باز و تا می‏شوند، حس سبکی را القا می‏کند، از داخل نیز سعی کردیم با عریان نگه داشتن سازه ظریف فلزی و اجرای خشک بر سبک بودن ساختمان تاکید کنیم. جداره‏های خارجی و سقف نهایی شیب‏دار ساختمان آکواپنل کناف و جداره ‏های داخلی گچ‏برگ کناف هستند. کف طبقه اول چوبی به ضخامت ۴۲ میلی‏متر است که همان سقف طبقه همکف نیز هست.

سازه ساختمان فلزی و با اتصالات پیچ و مهره است. سیستم گرمایش طبقه همکف، گرمایش از کف و طبقه اول رادیاتور است که هر دو به یک پکیج متصل هستند. سیستم سرمایش پروژه هم کولر گازی است.